top of page

Adım Adım Pharmactive'de Manage Kurulumu

Büyük ölçekli, modern ve yenilikçi bir küresel ilaç tedarikçisi olan Pharmactive İlaç'ta Manage LIMS kurulumunu başarıyla tamamladık.

Sonuç: Akıcı ve birbiriyle entegre iş süreçleri, takip edilebilir ve erişilebilir laboratuvar verisi, anlık verim göstergeleri, hazır raporlar ve çok daha fazlası oldu. Bu şekilde sadece verim artışı sağlamakla kalmadık, laboratuvarda verim ölçecek araçları da devreye almış olduk. Böylece gerçek anlamda veriye ve ölçüme dayalı bir laboratuvar yönetimi sağladık.

Image by Kelly Sikkema

Planlama

Pharmactive'de laboratuvar kayıtlandırma ve çalışma sistemini kökten değiştirmek üzere birlikte yola çıktık. Sürece Manage demo kurulumuyla başladık. Belirli sayıda proje ve belirli sayıda bilgisayarda kayıtlandırma işlemlerini yürüttük. Süreç analizleri gerçekleştirdik, zaman ve proje planlaması yaptık. Sorumlu personelleri belirledik ve aşama aşama laboratuvar süreçlerini Manage sistemine aktarmaya başladık.

Hızlı ve Etkili Bir Başlangıç

İlk aşamada hızlıca devreye alınan kısım, standart, cihaz, kolon vb. logbook kayıtları oldu. Envanter tanımlamalarını takiben güncel stokları Manage üzerinde takip etmeye başladık. Barkod etiketlemesi yaparak daha pratik kullanım olanağı sağladık. Son kullanma tarihi yaklaşan veya stoğu azalan maddelerle ilgili sorumlularına Manage tarafından bilgilendirme raporlarının mail olarak atılmasını sağladık.

Image by Clemens van Lay
Image by Scott Graham
Image by Myriam Jessier

İleri Seviye Bilgi Tanımlamaları

Stok ve envanter çalışmaları devam ederken, bir yandan da test metotları tanımlamalarına devam ettik. Test metotları içerisine kullanılacak maddeler, cihazlar, spesifikasyonlar, test süresi, hesap şablonları, ondalık basamak tanımlamaları gibi birçok bilgiyi tanımladık. Metot kontrolleri için kalite güvence bölümüyle de entegrasyon sağladık ve onay yetkisini onlara tanımladık.

Image by Testalize.me

Analiz Sürecine Geçiş

Onaylanan metotları analiz kayıtları için kullanıma aldık, metotların revizyon ve değişiklik takiplerini de Manage üzerinden yürütmeye başladık. Kısa bir süre kağıt ve defter tabanlı süreçle paralel yürüyen analiz kayıtlandırma işlemi sonrasında tamamen Manage üzerinde devam etmeye başladı. Analiz kayıt raporu ve analiz sertifikası gibi raporların tasarımları tamamlandı, bu raporların Manage tarafından anlık olarak tam istenilen formatta, hatta çift dilli olarak üretilmesi sağlandı.

Image by Testalize.me
Image by Kaspar Allenbach

Zorlu Bir Süreç

Tüm bu süreçlerde Lex azılım Çözümleri olarak her zaman Pharmactive ile birlikte çalıştık. Geliştirilmesi gereken konular ve çözülmesi gereken sorunlarda her zaman hızlı şekilde harekete geçtik ve bir çözüm ürettik. Test ve dokümantasyon süreçlerini birlikte yürüttük. Şu anda Pharmactive Kalite Kontrol Laboratuvarı’nda Manage başarı ile kullanılmaya devam etmektedir. Ek olarak, başlangıç planımızda olmasa da, stok ve kullanım kayıtlandırmayla ilgili kısımları Ar-Ge laboratuvarı da kullanmaktadır.

Ve Sonuç

Pharmactive'de sadece verim artırmakla kalmadık, verimi ölçecek araçları da oluşturduk. Akıcı, veriye dayalı ve GMP uyumlu bir laboratuvar yönetimi sağladık. Yerli ve yabancı birçok otorite denetimini başarıyla geçirdik.

Pharmactive ile her geçen gün daha iyiye olan yolculuğumuz gurur ve heyecan verici şekilde devam ediyor!

Image by Rahul Dey
bottom of page