top of page

Logbook Kaydı 10 Saniyeden Fazla Sürer Mi?

Güncelleme tarihi: 21 Nis 2022

Laboratuvar çalışmalarında analistleri en zorlayan işlemlerden bir tanesi de cihaz kullanımlarına ait logbook kayıtlarının girilmesidir. Bu kayıtlar analistin odağını çalıştığı cihazdan deftere aktarmasını gerektirmesinin yanı sıra, yapılan işle ilgili birçok tanımlayıcı bilgi girişi yapılmasını gerektirir. Yapılan analizin tanımı, çalışılan ürün, yapan kişi bilgisi, tarih ve saat bilgisi gibi GMP uyumlu bir kayıtta olması gereken tüm bilgiler doğru, eksiksiz ve standart bir şekilde girilmelidir. Ancak logbook defterlerinin ortak şekilde kullanılması bu GMP uyumlu bilgi giriş işlemini daha da zorlaştırır ve uygulaması neredeyse olanaksız hale getirir.


Manage içerisinde logbook kaydı girişleri çok daha farklı bir süreçle yürütülür. Logbook girişi ilgili analiz kayıtlandırmasının bir parçasıdır. Analiste ilgili analiz kayıtlandırma adımında hazır ve kullanılabilecek cihazlar logbook girişi için filtrelenmiş bir şekilde sunulur. Örneğin, analiz akışı doğrultusunda bir HPLC kullanım kaydı girişi yapılacaksa, kullanıma uygun HPLC cihazları filtrelenir ve gösterilir. Bu da, yapılan işin kapsamı veya Manage içerisinde analiz adımı belirli olduğundan, kullanılan cihazın kolay bir şekilde seçilerek 'Start' butonuyla kullanım başlangıcı girilmesini, 'Stop' butonuyla da kullanım girişinin tamamlanmasını sağlar.


Başlıktaki sorunun cevabı: Manage ile evet! Analiz kaydı içerisinde cihaz seçilir ve 'Start' butonuna basılır. İş tamamlanınca aynı kayıt seçilerek 'Stop' butonuna basılır.


Mevcut sürecinizde sizin logbook kaydınız ne kadar sürüyor veya ne tür sorunlarla karşılaşıyorsunuz? Yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page