top of page

Analiz Kaydı için Bir Doz Excel

Güncelleme tarihi: 13 Nis 2022

Excel şimdiye kadar oluşturulmuş olan tablolama ve hesap uygulamalarının tartışmasız en gelişmiş olanıdır. Neredeyse her çeşit toplu hesaplama, istatistik işlemleri veya basit mantıksal algoritmalar uygulanması konusunda pratik bir yol sunar. Bu kadar kapsamlı ve pratik olması Excel kullanımını her alanda olduğu gibi laboratuvar süreçlerinde de cezbedici kılar.


Durum bu şekilde olunca, standart kimyasal gibi envanter kayıtları, ürünlere ait hesaplamalar, iş planları gibi bir çok süreç Excel üzerinde nispeten kontrolsüz ve dağınık şekilde yönetilmeye çalışılmaktadır. Hesaplama işlemleri için ise valide Excel tanımlaması kapsamında kilitli formüller içeren Excel dosyaları kullanılmaktadır. Excel GMP uyumlu olmayan bir uygulama olduğu için GMP kapsamında valide edilmesi mümkün değildir, ancak içerdiği formüller doğrulanarak kilitlenebilir. Bu durumda da bu dosyalar ancak hesaplama işlemleri için kullanılabilir ancak içerisinde veri kaydedilemez.


Manage, laboratuvarda Excel kullanılan tüm alanları kapsar, buna ek olarak her bir ürünün test metoduna Excel'in hesaplama için sunduğu gelişmiş özellikleri gömerek analiz kayıtlarında GMP uyumlu olarak kullanımını sağlar. Sadece analiz kaydı için bir doz Excel!4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page