top of page

Ölçülmemiş Verim Gizli Verimsizliktir

GMP uyumlu ortamlarda çalışan herkesin çok iyi bildiği bir deyiş vardır: "Kayıtlandırılmamış bir iş hiç gerçekleşmemiş demektir". Aynı durum laboratuvar çalışmalarının geneli için de geçerlidir. Bir süreç GMP kritik olmasa bile iş kritik olabilir ve genel işleyişi sekteye uğratabilir. İşler tümden durmasa bile verimsiz çalışma gizli bir işgücü ve zaman, dolayısıyla da para israfı anlamına gelmektedir. Bu durumda biz de "Ölçülmemiş verim gizli verimsizliktir" dersek sanırım isabetli bir noktaya değinmiş oluruz.


Laboratuvar ortamında, ürün veya çalışan verimliliklerini objektif şekilde ölçmek hiç de kolay değildir. Bunun için laboratuvar sahasından anlık ve gerçekçi verilerin toplanıp uygun şekilde değerlendirilmesi gereklidir. Bu verilerin toplanması ve değerlendirilmesi de kişilerin manuel yürütebileceği bir süreç değil, tamamen bilgisayarlı sistem bazlı yürütülmesi gereken bir süreçtir. Manage LIMS gibi bu verileri toplama ve değerlendirme üzerine ayrıntılı özellikler içeren bir sistemle çalıştığınız zaman, laboratuvar içerisinde hangi süreçlerin veya ürünlerin nasıl bir verimle ilerlediğini anlık olarak görüntüleyebilirsiniz veya üst yönetime raporlayabilirsiniz.


Ölçülen verim, size verimsiz alanları işaret edecek ve iyileştirebilmeniz için olanak sağlayacaktır. Zamanla iş süreçleri daha ileriye taşınacak, daha az çalışanla daha çok iş yürütülebilecek ve iş gücü dolayısıyla maliyet tasarrufu sağlanacaktır.17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page